Endnu en dag i Guds skaberværk

Lotte ligger søvnløs i sin lejlighed. Hun er blevet forladt af sit livs kærlighed, Michael, og hun er tilmed blevet fyret fra sit arbejde som socialrådgiver. Pludselig ringer Michaels voksne søn, Daniel, som ikke kan få fat i sin far. De finder Michael død i sin lejlighed.
I alle sine voksne år har Lotte forpligtet sig på fællesskabet og sine medmennesker. Hun har taget sig af de svageste, men nu er der ingen, der tager sig af hende. Sammen med Daniel kaster hun sig ud i at opklare Michaels mystiske død.
Endnu en dag i Guds skaberværk er del af Katrine Marie Guldagers trilogi om midaldrende kvinder, der bærer verdens vægt på deres skuldre og efterhånden som presset tvinger dem i knæ udråber deres galde mod en uretfærdig verden.
INFORMATION
Medvirkende: Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze
Producent: Det Kongelige Teater
Iscenesættelse: Camille Sieling Langdal
Varighed: 90 min u/pause
Løssalgspris: 300,- / 275,-
Ungdomsbillet: 75,-
Find vej
Skive Theater er beliggende Theaterpladsen 10, 7800 Skive
Parkering
Skive Theater har gratis p-pladser lige udenfor døren.
Garderobe
Garderoben koster 20 kr. og lukker 30 min. efter endt arrangement.
Bar
Før og efter alle show vil baren i Skive Theater være åben.